Ohlédnutí za LŠI 6

 

Ohlédnutí za LŠI 6

 

Na Letní školu italštiny v Českých Budějovicích, pořádanou již pošesté Jihočeskou pobočkou Společnosti přátel Itálie, se přihlásil rekordní počet 24 zájemců o italský jazyk a kulturu, kteří byli rozděleni do tří skupin. V druhé polovině srpna 2017 tak v Akademické knihovně JČU proběhly týdenní intenzivní kurzy pro úrovně A1, A2 a B1+, přičemž každá skupina absolvovala denně 4 hodiny se zkušeným českým lektorem a 2 hodiny s rodilým mluvčím. Jsme velmi rádi, že letos poprvé přijal naše pozvání Giuliano Mazza z Říma, který učí pro Italský kulturní institut v Praze a má dlouholetou praxi ve výuce italštiny pro cizince. Všichni lektoři do výuky zařadili hry, skupinové aktivity a vyvážené množství konverzace a gramatiky, navíc díky skvělému technickému vybavení Akademické knihovny bylo možno využívat také videa, hudbu a práci s internetem.

Kurz doplnily i dvě doprovodné akce, v úterý večer italské kuchyně a ve čtvrtek posezení ve vinotéce. Krásné prostory pro vaření opět poskytla Jazyková škola Aslan, se kterou dlouhodobě spolupracujeme, v jedné ze svých učeben v ulici Česká. Letos jsme společně připravili několik druhů předkrmů (antipasti), mezi nimiž nechybělo prosciutto con melone nebo insalata caprese. Jako hlavní jídlo Giuliano zvolil tradiční recept ze střední Italie bucatini all’amatriciana. Po výborné večeři došlo i na zpěv italských písniček za doprovodu akustické kytary.

Naše neformální setkání u vína a pizzy se většinou konají v příjemném dvoře se středomořskou atmosférou u Vinotéky Barone nero a nebylo tomu jinak ani tentokrát. Popovídat si italsky s majitelem vinotéky, lektorem Giulianem a dalším hostem Fabiem z našeho předsednictva SPI-jč přišli jak účastníci letní školy, tak někteří další členové a příznivci SPI.

Celý úžasný týden jsme zakončili v pátek společným zpíváním písně od Jovanottiho. Děkujeme všem účastníkům, lektorům a výše zmíněným institucím za výbornou spolupráci a věříme, že příští rok navážeme dalším ročníkem již tradiční Letní školy italštiny v Českých Budějovicích.

Hana Brdková

Zveřejněno: 07.01.2018 –Martin Jiránek
Vytisknout