Kdy je espresso špatně připravené

Kafe

Dnes, 1. října, na mezinárodní den kávy, se ve "Škole kávy" zaměříme na to, jaký důsledek má pro nás a naše tělo, špatně připravená káva.

V našem prvním článku v naší "Škole kávy" (zde) jsme si popsali základní parametry espressa a způsob, jak by mělo být připraveno.

Dnes si řekneme, proč je dobré, tyto parametry dodržovat. Zaměříme se na nejčastější chyby, které se stávají během přípravy kávy.

Káva je, ač to zní neobvykle, tropické ovoce. Roste na stromech nebo keřích, podobně jako višně. "Ovoce" se pak sbírá, přičemž z pohledu kávy se využívají jen jeho pecky. Ty se na místě pěstování usuší. Pak se většinou dopraví k nám, do Evropy. Zde dochází k další fázi zpracování a tou je pražení. Při pražení se nerozpustné aromatické látky zkaramelizují a vytvoří „aromatický olej“. Ten je pak krásně vidět na povrchu pražené kávy.

Klíčové je, že proces karamelizace je vlastně to, z čeho se následně tvoří kávový nápoj.

Kávový nápoj je vlastně smíchaný aromatický olej s teplou vodou. Avšak jak všichni víme, není možné míchat olej a vodu. Co s tím? Řešení je jednoduché. Nemíchat ale spojit. Tento chemický procesy se jmenuje emulze. Výsledný kávový nápoj, který neublíží našemu organizmu během jeho pití, je pouze 100% emulze mezi „aromatickým olejem“ a vodou. To nám umožňuje vychutnat si větší množství šálků kávy denně.

Espresso, to je káva připravená s espresso strojem. Espresso je vlastně pouze 100% emulze. Pokud tomu tak není, tak vzniklá odchylka se profesionálně označuje jako podextrahovaná nebo nadextrahovaná káva.

Pokud nedodržíme parametry uvedené v předchozím článkua zároveň nevytvoříme emulzi, vyvolají neemulzované částečky oleje dva velké problémy:

  • neumožní našim chuťovým buňkám plně vychutnat rozsah aromat a vůní kávy
  • neemulzovaný nápoj budeme po vypití složitěji a déle trávit. Z dlouhodobého hlediska pak mohou vzniknout i zdravotní problémy.

Tak si to můžeme shrnout. Pro dobré espresso je nutné dodržet:
- správnou teplotu
- správně namletou kávu
- základních 20-30 ml vody s maximem emulze
- dávkování kávy 7g
- čas přípravy 20-30 sekund.

Espresso není móda, trend nebo mánie některých skupin lidí, ale je to správná cesta pro zdravě připravený a chuťově bohatý nápoj.


V příštím článku budeme psát o slavném italském moka kávovaru i celosvětově rozšířené překapávané kávě.
Zveřejněno: 01.10.2015 –Admin Admin
Vytisknout