Espresso – důležitý základ pro nespočetné množství nápojů.

Espresso velké

Jediné co lze nazvat espressem v pravém slova smyslu je nápoj připravený na espresso kávovaru. Obsah nápoje je 20 – 30 ml. Pro správně připravené espresso je nutno dodržet následující parametry:

Hrubost mletí kávy musí být taková, aby při zalisování kávy v páce kávovaru silou cca 20 kg protékalo 20 – 30 ml nápoje po dobu 20 – 30 vteřin.

Nápoj musí být připravován do silnostěnného šálku z porcelánu o celkovém objemu 50-90 ml. Ten má mít uvnitř kónický tvar a být předehřátý.

Na povrchu espressa připraveného z jakéhokoliv druhu či značky kávy má být oříškově hnědá elastická pěna. Na ní je možné vidět „tygrování“, střídání světlejších a tmavších odstínů oříškově hnědé barvy. Pěna má být velmi hustá a elastická. Neexistuje káva určená na espresso, ale jen špatně nebo dobře namletá a připravená káva. Vše ostatní je jen otázkou individuálních chuťových preferencí každého z nás.

Chuť espressa má být harmonicky vyvážená mezi hořkostí, kyselostí a sladkostí.

Teplota vody při průtoku hlavou kávovaru má být cca 94°C.

Tlak kávovaru 8,5 – 9,5 atm.

Espresso má být vždy servírované s malou sklenkou vody a s cukrem.

Cokoliv jiného není espresso.

Jak ale servírovat "větší" kávu pro ty, kteří preferují „vodnatější“, slabší kávu nežli typické espresso? Nejlepší způsob je dolít klasické espresso čistou horkou vodou na požadovaný objem. Je nutno počítat s tím, že pěna ztratí na elasticitě, množství i zabarvení a espresso již nebude plné chuti a vůně. Ze zdravotního hlediska i zachování chuti nápoje to je jediný vhodný způsob přípravy "espressa do většího šálku“.

Na přípravu espressa musí mít obsluha kávovaru dostatečné informace. Proškolený barista ví, že k dokonálé kávě je třeba měnit hrubost mletí kávy se změnami vlhkosti vzduchu a okolní teploty. Každá káva potřebuje jinou hrubost mletí. 


Zveřejněno: 25.07.2015 –Admin Admin
Vytisknout